DIÁKÖNKORMÁNYZAT

 

 

 

A diákönkormányzat vezetése:

 

Gereben Eszter 10. c      - titkár

Radványi Viktória 9.a     - helyettes

Stuller Anita 11.c            - helyettes

Bencsik Szilvia 11.e        - tag

Kerékgyártó Anna 11.a   - tag

 

Diákönkormányzatot segítő tanár: Kötelesné Sebe Éva

 

 

Diákönkormányzati hírek

 

-          2011. február 4-én farsangi diszkót tartottunk a Movieban. A jó hangulatú rendezvényen a gimnazisták és meghívott vendégeik hajnal 3-ig szórakoztak.

-          Február 15-én Konfliktuskezelő tréninget tartott Varga Sára Gordon-tréner osztálytitkároknak, diákönkormányzati képviselőknek a Díszteremben.
Az oldott hangulatú beszélgetés fő gondolai egységei:
Mi a kommunikáció? Te hogy kommunikálsz?
Mi a konfliktus?
Hogy lehet a konfliktusokat úgy kezelni, hogy ne sérüljenek a szembenállók?
Vállald fel, nyilvánítsd ki az érzéseidet!
Valósítsd meg saját vágyaidat!
Reméljük, a sikeres tréning után rendszeresen találkozhatunk az előadóval!

 

 

 

 

A Szent László Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskola

 

Diákönkormányzatának

 

 

Szervezeti és Működési Szabályzata

 


 

A diákönkormányzat helye és szerepe az intézmény életében

 

  1. A tanulók, a tanulóközösségek és a diákkörök a tanulók érdekeinek a képviseletére diákönkormányzatot hozhatnak létre.
  2. A diákönkormányzat működésének alapvető kritériuma a tanuló-ifjúság jogainak és kötelességeinek együttes érvényesítése, a demokratikus életre való felkészítés, a diákok érdekeinek objektív védelme és képviselete.
  3. A diákönkormányzat működését jelen szervezeti és működési szabályzat (SzMSz) előírásai szabályozzák. Az SzMSz-t a választó tanulóközösség fogadja el, és a nevelőtestület hagyja jóvá. Jóváhagyása csak akkor tagadható meg, ha ellentétes az iskola szervezeti és működési szabályzatával, illetve házirendjével. Az SzMSz jóváhagyásától a nevelőtestületnek beterjesztést követő 30 napon belül nyilatkoznia kell.
  4. A diákönkormányzat jogosult szövetséget létesíteni, illetve ilyenhez csatlakozni. A szövetség az iskolában a diákönkormányzat jogait nem gyakorolhatja.

 

A diákönkormányzat jogköre

 

      A diákokat érintő ügyekben a diákönkormányzat akarat ellenére nem lehet döntéseket hozni. Ennek alapján a diákönkormányzatot az alábbi jogosultságok illetik meg.

 

  1. Dönt a diákönkormányzat – a nevelőtestület véleményének kikérésével:

-         saját működéséről,

-         a diákönkormányzat működéséhez biztosított anyagi eszközök felhasználásáról,

-         hatáskörei gyakorlásáról,

-         egy tanítás nélküli munkanap programjáról,

-         a diákújság és a diákrádió szerkesztőbizottságának megbízásáról.

  1. Egyetértési jogot gyakorol az önkormányzat a tanulókat érintő következő kérdésekben:

-         az iskolai SzMSz megalkotása és módosítása (figyelemmel a 11/1994. (VI.8.) MKM rendelet 4. §-a 3. bekezdésének c, pontjára);

-         a házirend elfogadása,

-         a tanulói szociális juttatások elosztási elveinek meghatározása,

-         az ifjúságpolitikai célokra biztosított pénzeszközök felhasználása.  

  1. A véleményezési jog az alábbi területre terjed ki:

-         a tanulók nagyobb közösségét érintő kérdések meghozatala,

-         a tanulók helyzetét elemző, értékelő beszámolók elkészítése, elfogadása,

-         a tanulói pályázatok, versenyek meghirdetése és megszervezése,

-         az iskolai sportkör működési rendjének megállapítása,

-         a tanórán kívüli tevékenység formáinak meghatározása,

-         a könyvtár, a sportlétesítmények működési rendjének kialakítása.

 

  1. Vélemény-nyilvánítási, javaslattevő joga van a diákönkormányzatnak a nevelési-oktatási intézmény működésével és a tanulókkal kapcsolatos valamennyi kérdésben. A tanulókkal szembeni fegyelmi eljárás során a diákönkormányzat véleményét be kell szerezni.

A véleményekkel, javaslatokkal az iskola vezetésének érdemben kell foglalkoznia, és ezekre 30 napon belül érdemben választ kell adnia.

Azokban az ügyekben, amelyekben a diákönkormányzat egyetértési és véleményezési jogot gyakorol, az előterjesztést, a meghívót – ha jogszabály másképp nem rendelkezik – a határidő előtt legalább 15 nappal meg kell küldeni a diákönkormányzat részére.

Amennyiben a diákönkormányzat döntési, egyetértési és véleményezési jogkörét megsértik, illetve javaslatát, véleményét érdemi válasz nélkül hagyják, a diákönkormányzat 15 napon belül az iskola irányítását ellátó szervhez, Mezőkövesd Város Önkormányzatához fordulhat jogorvoslatért (törvényességi kérelmet nyújthat be.)  

 

A diákönkormányzat szervezeti felépítése

 

  1. Az intézmény diákönkormányzatának legkisebb egysége az osztályközösség. Megválasztja az osztály diákbizottságát (ODB), és küldöttet delegál az intézmény diákönkormányzatának vezetőségébe (IDB). Az osztályközösség ily módon önmaga dönt saját diákképviseletéről.

Az osztályközösség élén mint pedagógus vezető az osztályfőnök áll.

Az ODB három tagból (egy titkárból és két tagból) álló testület, az osztályközösség közvetlenül választja meg.


 

Ezt követően az osztályfőnök és az ODB javaslatot tesz annak a tanulónak a személyére, aki az osztályt az intézmény diákönkormányzatának vezetőségében (IDB) képviselni fogja.

Az osztály tanulói újabb jelöltet, jelölteket állíthatnak, majd közvetlen nyílt szavazással jelöltenként külön-külön szavaznak.

A választásról jegyzőkönyv készül, amely tartalmazza a jelenlévők számát, a jelölőlistára felkerült tanulók nevét és az egyes jelöltekre leadott szavazatok megoszlását. Erre azért van szükség, mert a Közoktatási Törvény 63. §-ának 2. bekezdése szerint csak az a diákönkormányzat járhat el az iskola valamennyi tanulójának a képviseletében, amelyiket a tanulók több mint ötven százaléka választott.

  1. Az osztályok küldöttei alkotják az iskolai diákönkormányzat vezetőségét, az Iskolai Diákbizottságot (IDB), amely megválasztja tagjai közül a diákönkormányzat vezetőjét. A diákönkormányzat tevékenysége a tanulókat érintő valamennyi kérdésre kiterjed, a tanulóifjúság jogait és érdekeit a nevelőtestület és az iskola igazgatósága vonatkozásában az IDB gyakorolja.

-         Tanévenkénti munkarendjét az IDB maga állítja össze, ebből egy példányt az iskola igazgatójának köteles eljuttatni.

-         Havonta legalább egy alkalommal ülésezik, az itt felvetett problémákról kivonatos jegyzőkönyv készül.

  1. Az iskola tanulóinak tájékoztató és tájékozódó fóruma a diákközgyűlés, amely lehet évi rendes és rendkívüli közgyűlés.

-         Az évi rendes közgyűlés összehívását az iskolai diákönkormányzat vezetője kezdeményezi a tanév helyi rendjében meghatározott időben. Ezen az igazgató és az IDB vezetője beszámol az előző diákközgyűlés óta eltelt időszak munkájáról, különösen a tanulói jogok helyzetéről és érvényesüléséről. A tanulók az iskola életét érintő ügyekben kérdéseket intézhetnek az iskola, illetve a diákönkormányzat vezetőségéhez. A tanulók diákképviselőt választanak.

Jogköre:

-         Tanácskozási joggal részt vesz az Iskolaszék munkájában, szavazati joga csak a tanulói jogviszonnyal kapcsolatos ügyekre terjed ki.

-         Képviseli a diákönkormányzatot azokon a tárgyalásokon, amelyekre törvényi előírás szerint kötelezően meg kell hívni. A meghívót és a tárgyalandó előterjesztést 15 nappal korábban meg kell küldeni a diákönkormányzatok részére.

-         Meghívható a nevelőtestületi értekezletekre is.

-         A rendkívüli diákközgyűlés összehívását az iskola igazgatója vagy a diákönkormányzat vezetője kezdeményezheti. Ha az igazgató nem tartja indokoltnak az összehívását, gondoskodik a kezdeményezést kiváltó kérdés más úton való megnyugtató rendezéséről.

-         A diákközgyűlés napirendi pontjait a közgyűlés megrendezése előtt 15 nappal nyilvánosságra kell hozni az osztálytermekben való kifüggesztés útján.

-         A diákközgyűlés – az iskolai diákönkormányzat döntése alapján - küldöttközgyűlésként is megszervezhető. Ebben az esetben az IDB dönt a megszervezés mikéntjéről, és ha küldöttgyűlésként kívánja megszervezni a diákközgyűlést, dönt arról is, hogy az egyes osztályokat hány fő képviselje.

  1. A diákönkormányzat tevékenységét az iskolai diákmozgalmat segítő tanár támogatja és fogja össze.

-         A diákönkormányzat rajta keresztül is érvényesítheti jogait, fordulhat az iskola vezetőségéhez.

-         A diákönkormányzat az ő közvetítésével az igazgató útján kéri meg a nevelőtestület véleményét a hatáskörébe tartozó döntések meghozatala előtt, illetve a diákönkormányzat SzMSz-ének elfogadása ügyében.

-         Ő képviseli a diákönkormányzat álláspontját a nevelőtestületi értekezleteken.

 

Kapcsolattartás, tanulói tájékoztatás

 

  1. Az iskolai diákönkormányzat vezetője és az iskola igazgatója szeptembertől kezdődően kéthavonta megbeszélést tart a hónap első hétfőjének délutánján. A megbeszélésen részt vesznek az igazgatóhelyettesek és a diákmozgalmat segítő tanár is.
  2. A diákönkormányzat képviselője megkeresheti az igazgatót minden az iskola életével kapcsolatos ügyben. Megkereshetik az igazgatót minden az iskola életével kapcsolatos ügyben. Megkereshetik az igazgatót megbízottjaik útján az osztályközösségek is, hogy problémáikat, javaslataikat előterjesszék.

Ebben az esetben szándékukat legalább egy nappal korábban jelezniük kell időpont-egyeztetés céljából.

  1. A tanulók rendszeres tájékoztatására az iskolai hirdetőtábla szolgál. Erre minden a tanulókat érintő nevelőtestületi, iskolaszéki döntést ki kell függeszteni.
  2. A tanulók véleményének nyilvánosságra hozatala céljából tanulói hirdetőtáblát kell működtetni. A hirdetőtáblára felkerülő hirdetményekről, véleménynyilvánításokról az IDB dönt.
  3. Az iskola tájékoztató eszköze az iskolarádió is, működtetésének megszervezése az iskolai diákönkormányzat feladat.
  4. Az iskola igazgatója havonta egy alkalommal fogadóórát tart a diákok részére. Ennek időpontját minden hónap első hetében az iskolai hirdetőtáblán közli az igazgató a diákokkal. A fogadóórára három nappal korábban be kell jelentkezni a gondnokságon. Minden tanuló részére maximum 10 perc áll rendelkezésre, hogy észrevételeit, kérdéseit, javaslatait az igazgatónak, akadályoztatása esetén az igazgatóhelyettesnek elmondja.

 

A működés tárgyi feltételei

 

  1. Az iskolai diákönkormányzat működéséhez használhatja az IDB által kijelölt osztálytermet.
  2. Alkalomszerűen használhatják a gondnokságon és az igazgatóhelyettesi szobában található telefont is. Gondoskodni kell azonban a takarékos telefonhasználatról, így a telefonbeszélgetések maximális időtartama 5 perc lehet.
  3. Az iskolai diákönkormányzat az iskolai költségvetés terhére bonyolíthatja le levelezését évi…………….forintig.
  4. Az iskolai diákönkormányzat céljainak megvalósításához az intézmény az iskolai költségvetésben keretet biztosít, amelynek összege évi …… forintnál nem lehet kevesebb.

Az összeg feletti rendelkezés joga a diákönkormányzatot illeti meg, a pénz felhasználásáról azonban a gazdasági igazgatóhelyettes által meghatározott módon kell elszámolni.