MIÉRT ÉRDEMES ISKOLÁNKBA JELENTKEZNI?

 

·        Sokoldalú képzési kínálat

Rugalmasan alkalmazkodunk a gyorsan változó követelményekhez és módosítjuk képzési kínálatunkat.

Öt osztályt indítunk a 9. évfolyamon, eltérő tantervekkel.

-          nyelvi előkészítő osztály intenzív idegen-nyelvi és számítástechnikai képzéssel, angol és német nyelv oktatásával. Az első idegen nyelvet 12 órában, másodikat 4 órában kezdik tanulni. Számítástechnika heti 5 óra.

-          humán tagozat, ahol az irodalmat és a történelmet tanulhatod emelt óraszámban, és bekapcsolódhatsz az iskola és a város irodalmi, kulturális életébe,

-          művészeti tagozat, ide azokat a tanulókat várjuk, akik a képzőművészet iránt érdeklődnek, akik továbbtanulásuk során jó rajzkészséggel és művészettörténeti ismeretekkel szeretnének rendelkezni,

-          reál tagozat, ahol a matematikát tanulhatod emelt óraszámban, és hasonló érdeklődésű társaiddal felkészítést kaphatsz a különböző természettudományos versenyekre, ahol jó helyezéseket érhetsz el,

-          általános tantervű osztály, ahol a képzést emelt szintű számítástechnikai óraszám egészíti ki,

-          rendészeti tagozatos közgazdasági szakközépiskolai képzés, ahol megtanulhatod a számítógép professzionális kezelését, pszichológiai, jogi, önvédelmi és protokoll ismeretekre tehetsz szert, 

-          közgazdasági szakmacsoportos szakközépiskolai képzés, ahol pénzügyi irányú szakmai ismeretekre tehetsz szert, és alapos számítástechnikai tudással bővítheted ismereteidet,

 

           Minden tanulónk számára biztosítjuk az ECDL (Európai

           Számítógép-kezelői Jogosítvány) vizsgára való felkészülés és a

           Különböző, államilag elismert közép- és felsőfokú nyelvvizsgára való

           felkészülés lehetőségét. A szakmai képzésben OKJ bizonyítvány

           EUROPASS bizonyítvánnyal.

 

           A 11 – 12. évfolyamon lehetőség nyílik az Utazás & Túrizmus

           fakultáción való részvételre, ahol korszerű idegenforgalommal

           kapcsolatos ismeretekkel bővítheted tudásodat. Ötödéven, vagy

           főiskolán folytatva tanulmányaidat idegenforgalmi szakemberré válhatsz.

 

           Iskolánkba más településről jelentkező tanulók modern, jól felszerelt

           kollégiumban lakhatnak, 2-4 ágyas szobákban elhelyezve.

 

·        Hatékony tanulás

A tanulók az oktatástechnika minden korszerű eszközével felszerelt szaktantermekben, laborokban végzik tanulmányaikat.

·        Készségfejlesztés

Hatékony tanulási módszerek, képességek fejlesztése.

·        Igényesség

A közép- és emelt szintű érettségi vizsgákra és szakmai vizsgákra, belföldi és külföldi tanulmányi versenyekre, országos és EU pályáza-

tokra való eredményes felkészítés.

·        Csoportmunka

A jövő alkotó embere egy személyben lesz egy csapat vezetője és

ennek munkájában közreműködő csapattag.

·        Sport, testnevelés

Két tornaterem, erősítő terem, sportudvar áll tanulóink rendelkezésére.

Leány és fiú kézilabda szakosztály, röplabda futball és kosárlabda csoport, úszásoktatás, sítábor, háziversenyek egészítik ki a testnevelés órákon folyó munkát. A diákolimpia megyei és országos versenyein tanulóink szép eredményeket érnek el.

·        Művészeti oktatás

Rajz és vizuális kultúra, ének-zene, zeneirodalom, „népismeret, honismeret”, tánc és dráma, mozgókép és médiaismeret tantárgyak szerepelnek képzési rendszerünkben. Énekkar és képzőművészkör is működik iskolánkban.

·        Más tevékenységek

Rendszeresen megemlékezünk nemzeti ünnepeinkről, az országos és nemzetközi emléknapokról, világnapokról. Drog-prevenciós és egyéb egészségügyi előadások, véradás szervezése. Színházbérlet, mozi és kiállítás látogatások, kiállítások, tanulmányi versenyek, bemutatók szervezése.

·        Nemzetközi kapcsolatok

Testvériskolai kapcsolatunk van az ausztriai Feldbach Kereskedelmi Középiskolájával, és a németországi Neuerburg Gimnáziumával. Rendszeres diákcserék, levelezések, uniós pályázatokon való együttműködés jellemzi kapcsolatunkat. Diákjaink és tanáraink részt vesznek Mezőkövesd testvérvárosi kapcsolatainak rendezvényein is.

 

 

HA TÖBB INFORMÁCIÓRA VAN SZÜKSÉGED, LÁTOGASS EL HOZZÁNK ÉS NÉZZ KÖRÜL!

 

 

 

Tájékoztató továbbtanuló

 

nyolcadikosoknak

 

 

 

 

         A mezőkövesdi Szent László Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskola több mint 90 esztendeje működő intézmény, amely folyamatosan igyekszik megújulni, hogy meg tudjon felelni a korszerűség követelményeinek. Manapság a számítástechnikában való jártasság és az idegen nyelvek ismerete az általános műveltség szerves részévé vált, ezért a középiskolákban is szükségessé vált a profilváltás.

         A 2007/2008-es tanévben terveink szerint iskolánk három gimnáziumi és két szakközépiskolai osztályt indít, valamint gimnáziumban beindítjuk a nyelvi előkészítő évfolyamot is, egy fél osztály számára angol, egy fél osztály számára pedig német nyelvből.

 

 

 

 

Gimnáziumi képzés

 

 

         A gimnázium nyitott iskolatípus, a felsőoktatási intézményekben való továbbtanulás lehetőségét és esélyét igen magas százalékban kínálja és biztosítja a végző diákoknak. Hogy a szülői és tanulói elvárásoknak minél maradéktalanabbul meg tudjunk felelni, a három gimnáziumi osztály közül egy osztály nyelvi előkészítő, egy osztály humán, egy fél osztály reál és egy fél osztály általános irányultsággal működik. A tanterv a nyelvi előkészítő osztályban tér el lényegesen, a másik három irányultság esetén lényegében azonos. Eltérést jelent, hogy a reál osztályban a matematikát emelt óraszámban , heti 5 órában oktatjuk; a humán osztályban a magyar nyelv és irodalmat, valamint a történelmet tanítjuk eggyel magasabb óraszámban. Az általános irányultságú osztály átmenet a reál és a humán között: a matematikát heti 4 órában, az informatikát emelt óraszámban oktatjuk – különösen azoknak ajánljuk a figyelmébe, akiknek nincsenek kiforrott pályaválasztási elképzeléseik.

         A nyelvi előkészítő évfolyamra jelentkezett tanulók számára a nevelés és oktatás a gimnáziumban a 13. évfolyamon fejeződik be. A 9. évfolyamon heti 16 órában idegen nyelvből (angol, német) intenzív nyelvi felkészítés folyik; heti 5 órában informatikai ismereteket oktatunk, a fennmaradó időkeretet pedig (elsősorban magyar nyelvből és matematikából) képességfejlesztésre fordítjuk. A 10. és 11. évfolyamon -  tanulói igények kielégítése érdekében – biztosítjuk a humán és a reál irányultság közötti választás lehetőségét, a 12. évfolyamtól kezdve pedig érettségire való felkészítés folyik.

         Első idegen nyelvként (angol vagy német) minden tanuló az általános iskolában már tanult nyelvet tanulja emelt óraszámban, heti 5 órában; második idegen nyelvként mindhárom osztályban a német vagy angol választható heti 3 órában.

Minden tanuló részesül számítástechnikai képzésben, az informatikát csoportbontásban tanulják. A jól felszerelt számítástechnikai szaktermekben – 5 található az intézményben – lehetőség nyílik arra, hogy mindenki külön gép mellett sajátítsa el az ismereteket, s az érdeklődők az érettségi vizsgára is felkészülhetnek.

A 11. évfolyamtól kezdve minden tanuló önállóan dönthet arról, hogy középszintű vagy emelt szintű érettségi vizsgát kíván majd tenni. Ehhez megfelelő számú jelentkező esetén minden tantárgyból indítható csoport az érettségire való minél sikeresebb felkészülés, illetve az egyetemi, főiskolai felvételi esélyek növelése érdekében.

         A gimnáziumba jelentkezők számára felvételi vizsgát nem tartunk, a felvételt az általános iskolából hozott pontszámok alapján döntjük el. Ennek kiszámítása úgy történik, hogy az 5., 6. és 7. évfolyam év végi, valamint a 8. évfolyam félévi eredményeit vesszük számításba magyar nyelvből, irodalomból, történelemből, matematikából és a tanult idegen nyelvből. Az így elérhető maximális pontszám 100 pont. Kivétel ez alól a nyelvi előkészítő évfolyam, ahol – a fentiek mellett – nyelvi elbeszélgetés alapján döntünk a felvételről.

 

 

 

 

 

Szakközépiskolai képzés

 

A két szakközépiskolai osztályban a gazdasági-szolgáltatási szakterületen belül a közgazdaság és a kereskedelmi-marketing szakmacsoportokban valósítunk meg képzést: az egyik osztály pénzügyi-számviteli ügyintéző, a másik pedig igazgatási ügyintéző-ügykezelő szakképesítés megszerzésére készít elő.

A két szakközépiskolai osztály tananyaga a 9-10. évfolyamon megegyezik, s csak a 11. évfolyamtól különül el. Számítástechnikát mind a két osztályban négy évig tanulnak, és érettségizhetnek belőle a tanulók, az idegen nyelvet mind a négy évfolyamon heti négy órában tanulják diákjaink.  A 9. és 10. osztályban szakmai orientációként gazdasági ismereteket, gépírást, viselkedéskultúrát és kommunikációt tanítunk. A 11. évfolyamtól közgazdaságtan és üzleti gazdaságtan és szövegszerkesztés alapozza meg a szakma sikeres elsajátítását. A 12. év végén érettségi vizsgát tesznek a tanulók, majd ezt követően döntenek saját sorsukról: vagy felsőoktatási intézményekben tanulnak tovább, vagy szakmai (13.) évfolyamot választják, igény szerint az európai üzleti asszisztens szakképesítés megszerzését is biztosítjuk.

A modernül felszerelt tanirodában már a 9. évfolyamtól kezdve elsajátíthatják az üzleti viselkedés, a vállalati gondolkodás alapjait, a komplex titkári ismereteket.

Mindkét ágazaton a választható idegen nyelv az angol és a német. A 13. évfolyamon csak szakmai képzés folyik. A szakközépiskolába nem tartunk felvételit, a gimnáziumnál ismertetett módon, az általános iskolai eredmények alapján vesszük fel a tanulókat.

 

 

A szabadidős tevékenység lehetőségei

 

         Iskolánk nagy súlyt fektet a kulturális tevékenységre is: énekkar, színjátszó kör és képzőművészeti kör működik az intézményben. Multimédiás számítógéppel felszerelt 20.000 kötetes iskolai könyvtárunk  egész nap az olvasni, tanulni vágyók rendelkezésére áll. Rendszeresen szervezünk bérletes színházlátogatást az egri, illetve a miskolci színházakba, alkalmanként pedig Budapestre is. Minden tanévben sor kerül tanulmányi kirándulások szervezésére is.

         Fiú- és leány kézilabda illetve leány röplabda szakosztály működik iskolánkban, tanórai keretben pedig lehetőség van az úszásoktatásra is. Télen sítáborba, nyáron pedig tengerparti nyaralásra utazhatnak az érdeklődők.

Testvériskolai kapcsolatunk van az ausztriai Feldbach Kereskedelmi Középiskolájával és a németországi Neuerburg Gimnáziumával.  A rendszeres diákcserék lehetővé teszik az idegen nyelv anyanyelvi környezetben történő gyakorlását és a szomszéd ország kultúrájának, hagyományának megismerését. Az utóbbi években bekapcsolódtunk az Európai Unio Socrates Irodája által meghirdetett Comenius Oktatási Programba. A projektben iskolánkon kívül az ausztriai testvériskolánk, illetve egy német és egy olasz középiskola vesz részt. Nemzetközi kapcsolataink szélesítésével (most van kiépülőben egy svédországi kapcsolat) hozzá kívánunk járulni ahhoz, hogy tanulóink a jövőben jól képzett szakemberként boldogulhassanak az Európai Unio tagállamaiban is.

A nyolcadikos tanulók számára előkészítő tanfolyamot tartunk pénteken délutánonként angol és német nyelvből, matematikából, valamint magyar nyelv és irodalomból október hónaptól kezdődően.

         Az iskola évek óta előkelő helyen szerepel a megyei iskolák egyetemi, főiskolai felvételi rangsorában. Tanulóink rendszeresen kiemelkedő eredményeket érnek el a megyei és országos tanulmányi versenyeken.

         Vidéki tanulóink kollégiumi elhelyezést igényelhetnek a mindössze néhány méterre található Bayer Róbert Középiskolai Kollégiumban, ahol 4 ágyas hálószobák találhatók, és korszerűen felszerelt tanulószobák, valamint szaktanárok segítik a felkészülést.

         Iskolánkban a nyílt nap időpontja: a mezőkövesdi iskolák számára 2006. október 16-én 14 órától, a vidéki iskolák számára 17-én 10 órától. Előzetes egyeztetés alapján az iskola bármikor megtekinthető, a felmerülő kérdésekre szívesen válaszolunk.

 

Mezőkövesd, 2006.szeptember 14.

 

Üdvözlettel:

Juhász Jánosné

     igazgató